Wielkopolska stawia na czyste ciepło

Polska otwiera się na geotermię. W naszym kraju powstaje coraz więcej ciepłowni geotermalnych – czyli zakładów pozyskujących i dystrybuujących ciepło, którego źródłem jest gorąca woda zalegająca głęboko pod powierzchnią ziemi. Regionem przodującym w jej wykorzystaniu staje się Wielkopolska.
W tej chwili w Polsce działa 7 ciepłowni geotermalnych. Kolejne trzy rozpoczną pracę jeszcze w tym roku. W tym gronie jest Koło, które z wykorzystaniem geotermii wiąże ogromne nadzieje. – Korzyści będą trojakiego rodzaju: czyste powietrze, możliwość rozwoju rekreacji w postaci basenów termalnych i to co najważniejsze dla mieszkańców, czyli tańsze ciepło w ich domach – mówi burmistrz Koła Krzysztof Witkowski.
Kolska ciepłownia geotermalna pokryje aż 70% zapotrzebowania miasta na ciepło, dzięki czemu udział węgla w jego produkcji spadnie do 10%. Instalacja jest już gotowa do działania, czeka tylko na koncesje pozwalającą na  wytwarzanie ciepła. Podobnie jest w Koninie, gdzie woda z wnętrza ziemi także już niebawem posłuży do produkcji ciepła dla mieszkańców. – Ciepłownia geotermalna będzie trzecim odnawialnym źródłem ciepła dla miasta, obok elektrowni napędzanej biomasą i spalarni odpadów – wyjaśnia Sławomir Lorek, prezes MPEC-KONIN sp. z o.o.
Problemem obu instalacji są jednak możliwości chłonne otworów. Takie zakłady mogą bowiem wydobywać tylko tyle wody, ile - po wykorzystaniu jej ciepła - są w stanie z powrotem zatłoczyć w głąb ziemi. Dlatego obie spółki myślą o budowie kolejnych otworów zatłaczających. Budowa odwiertu to koszt około 30 milionów zł, dlatego inwestorzy liczą na rządowe wsparcie. To obiecuje minister klimatu i środowiska. - Budowa geotermii cieplnej jest wpisana w politykę Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uruchamiany na ten cel kolejne programy, tylko w tym roku dla ciepłownictwa uruchomiliśmy program „OZE - źródło ciepła” w wysokości 2 mld zł – mówi Paulina Hennig-Kloska.

 To dobre informacje także dla Turku i Gniezna, które również stawiają na geotermię. Więcej w materiale firmowym.