W obecności władz Konina, radnych, całego zarządu ZE PAK S.A. i MPEC-Konin została dziś podpisana wieloletnia umowa na sprzedaż ciepła dla miasta. Jak podkreślają strony - kończy ona wieloletni okres niepewności dotyczący zaopatrzenia w ciepło miasta i gwarantuje bezpieczne dostawy na okres następnych 13 lat.
Od wielu lat nasze miasto było zasilane ciepłem wytwarzanym z węgla brunatnego w Elektrowni Konin. Przesyłem i dystrybucją zajmuje się spółka miejska – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin. W ciągu ostatnich 6 lat główny dostawca modyfikował i zmieniał strategię dalszego wytwarzania ciepła. Pierwotnie zakładano budowę bloku parowo-gazowego, wypracowano i parafowano z MPEC umowę sprzedaży, jednak ZE PAK wycofał się z realizacji tego projektu i wypowiedział umowę na dostawę ciepła już od połowy 2020 roku.
Działania podejmowane przez Prezydenta Miasta ws. zapewnienia mieszkańcom ciepła od 1 lipca 2020 r., a następnie (po zawarciu porozumienia między ZE PAK i MPEC-Konin) po 1 lipca 2022 r. należy podzielić na dwa etapy.
Etap pierwszy był prowadzony przez zespół roboczy powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta, którego celem było wypracowanie koncepcji budowy nowego źródła ciepła dla miasta Konina. Dialog techniczny był prowadzony z inicjatywy MPEC-Konin, wspólnie z Miastem Konin w wyniku czego określono, jacy potencjalni wykonawcy i dostawcy mogą zabezpieczyć dostarczanie ciepła po 1 lipca 2020 roku. W dialogu uczestniczyło 6 podmiotów krajowych i zagranicznych. Został on zakończony w styczniu 2017 r.
Etap drugi. Prezydent Miasta Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników powierzył Spółce dokonanie zakupu ciepła na potrzeby mieszkańców miasta, wyrażając zgodę na przeprowadzenie postępowania o zawarcie umowy sprzedaży ciepła od potencjonalnego dostawcy. Przygotowano procedurę i powołano zespół negocjacyjny. Po przygotowaniu niezbędnych dokumentów, MPEC zaprosił większość uczestników dialogu technicznego rekomendowanych przez Prezydenta Miasta do złożenia ofert wstępnych. W maju 2017 r. wpłynęły oferty i rozpoczęto negocjacje.
Równolegle, wobec decyzji podjętej w Elektrowni Konin o modernizacji bloku biomasowego i rozbudowie go o człon ciepłowniczy podpisano dokument o przedłużeniu dotychczasowego wypowiedzenia do końca czerwca 2022 r. Do ostatniego etapu przystąpiły trzy podmioty, dwa zagraniczne i jeden polski. Wpłynęła tylko jedna oferta, wobec czego przystąpiono do fazy negocjacji handlowych z ZE PAK, gdzie przedmiotem zamówienia była „Sprzedaż ciepła na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Konin Sp. z o.o. dla zaopatrzenia w ciepło Miasta Konina”.
Postępowanie zakończyło się 6 września poprzez zawarcie umowy z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. obejmującej sprzedaż ciepła z Elektrowni Konin. Zawarcie umowy odbyło się w konińskim Ratuszu w obecności prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Wojdyńskiego. W zawartej umowie ZE PAK reprezentował - prezes zarządu Henryk Sobierajski i wiceprezes zarządu Zygmunt Artwik, a stronę MPEC-Konin - prezes zarządu Stanisław Jarecki i dyrektor techniczny Adam Strakowski.
Miejski system ciepłowniczy zasilany jest aktualnie z bloku biomasowego w Elektrowni Konin oraz spalarni odpadów komunalnych, będącej w strukturze spółek miejskich. Dodatkowym źródłem wytwarzania ciepła będzie ciepłownia geotermalna na wyspie Pociejewo w Koninie, na którą spółka MPEC-Konin uzyskała wszystkie zgody i pozwolenia, a po uzyskaniu dotacji przystąpi do jej realizacji. Miasto Konin będzie jednym z nielicznych miast w Polsce, w których ciepło wytwarzane będzie prawie w całości z odnawialnych źródeł energii (OZE) co zapewni, że system ciepłowniczy miasta będzie nadal „efektywny energetycznie”.