Rusza budowa Ciepłowni Geotermalnej

W dniu dzisiejszym, w siedzibie MPEC-Konin przy ulicy Gajowej podpisana została w obecności Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego umowa z wykonawcą inwestycji pn. „Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Koninie”. Przypomnijmy, że w drodze postępowania przetargowego wybrana została oferta złożona przez UOS DRILLING Spółka Akcyjna – Lider Konsorcjum oraz ENERGY SOLUTIONS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Partner Konsorcjum. Tak właśnie zakończyliśmy etap przygotowań, teraz czas na etap budowy. Bezpośrednio po podpisaniu umowy odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Piotra Korytkowskiego, Prezesa MPEC-Konin Sławomira Lorka oraz Prezesa UOS Drilling Arkadiusza Biedulskiego.
Na wyspie Pociejewo powstanie trzecie, po elektrowni i spalarni, bardzo ważne źródło ciepła dla Konina. W miesiącach letnich wspierać będzie system podgrzewania wody dla całego miasta, a w zimowych dostarczać około dziesięć procent potrzebnego ciepła.
Budowa Ciepłowni Geotermalnej wpisuje się w projekt „Konin – Zielone Miasto Energii”. Nasze miasto należy do nielicznych w Polsce, w których ciepło na potrzeby mieszkańców produkowane jest prawie wyłącznie w źródłach odnawialnych.
Budowa ciepłowni rozpocznie się już lada moment, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec roku 2022. To termin, kiedy wykonawca ma oddać obiekt gotowy do użytkowania, po odbiorach przez nadzór budowlany i inne jednostki.
W ramach realizacji inwestycji na wyspie Pociejewo powstanie budynek ciepłowni z urządzeniami służącymi do odbioru energii cieplnej pochodzącej z wody geotermalnej. Wyposażony będzie między innymi w rozdzielnię elektryczną z nastawnią cieplną oraz w halę technologiczną z wymiennikami ciepła, stacją filtrów oczyszczających wodę geotermalną oraz pompami wody sieciowej. Zostanie też wybudowany żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2000 metrów sześciennych. Zadanie to obejmuje także wykonanie kierunkowego odwiertu zatłaczającego GT-3 wraz z rurociągiem łączącym go z ciepłownią geotermalną, a także budowę przyłącza ciepłowniczego do magistrali biegnącej wzdłuż Trasy Warszawskiej.
Moc zainstalowana Ciepłowni Geotermalnej wynosić będzie 8,1 MWt.
Kolejne źródło ciepła dla miasta Konina z pewnością poprawi parametry technologiczne miejskiej sieci. Korzyścią jest również to, że w przypadku awarii któregoś z dotychczasowych źródeł, będzie ona zawsze wsparciem dla systemu ciepłowniczego.